Pomembno
[Ob Instalaciji]
[Nalog za priklop]

Kuhinje

Kotlovnice

Garaže

Industrija

Slovar teh. izrazov




Na tej strani boste našli razlago nekaterih izrazov, ki se nahajajo na naših straneh.

Alarmna centrala

Naprava, ki prejema signal alarma ali motnje s strani javljalnikov, signale logično obdela in se nato ustrezno odzove. Alarmna centrala dovaja energijo vsem podsklopom za delovanje in preverja delovanje lastnega alarmnega sistema. Alarmna centrala zagotalja neprekinjeno delovanje alarmnega sistema za primer izpada napajalne napetosti omrežja (230V). V ta namen polni in stalno nadzira akumulatorje.

Funkcionalni preizkus

Celovit preizkus delovanja alarmnega sistema od aktiviranja javljalnika s plinom, do prenosa alarma na intrevencijsko mesto.

Glava javljalnika

Izmenljivi del javljalnika, ki vsebuje senzor, ojačevalno vezje ter oddajnik alarma za komunikacijo z alarmno centralo .

Javljalniki

Naprave, ki pretvarjajo koncentracijo plina v električno napetost in pri preseganju nastavljene vrednosti prožijo alarm. Javljalniki imajo lahko enega ali več nivojev proženja alarma; npr. javljalnik zemeljskega plina proži alarm pri koncentraciji 10.000ppm metana v prostoru. Javljalnik ogljikovega monoksida proži opozorilni alarm pri 50ppm ogljikovega monoksida, pri 250ppm pa proži alarm. Javljalniki so lahko prirejeni tudi za druge namene. Poznamo javljalnik dima, javljalnik hitro rastoče temperature, javljalnik previsoke vlažnosti itd...

Kalibracija javljalnika

Pomeni nastavitev občutljivosti javljalnika. Ta je potrebna pri novem javljalniku kakor tudi kasneje. Nastavitev občutljivosti javljalnika je odvisna od vrste le-tega in se izvaja najmanj na vsakih 12 mesecev obratovanja. ODIS d.o.o. izvaja nastavitev občutljivosti javljalnika z nazivnim plinom ob nazivni koncentraciji. Postopek kalibracije ODIS d.o.o. izvaja v lastnem laboratoriju. Celoten postopek je zapleten in se izvaja avtomatsko s pomočjo racunalnika. Racunalnik pred umerjanjem preveri kvaliteto senzorja.

Lažni alarm

Stanje, ko se alarm proži  brez razloga, oziroma brez vpliva  nazivnega ali sorodnega plina ali pare.

Linija

Žična povezava med alarmno centralo in javljalniki.

Motnja

Je vsako nenormalno stanje na alarmnem sistemu. Primeri motenj: manjkajoča glava javljalnika, prekinjena ali kratkostaknjena linija, izpraznjen akumulator za rezervno napajanje in podobno.

Podnožje javljalnika

Podstavek z električnimi kontakti, kamor se vstavi glava javljalnika. V podnožju javljalnika je stikalo, ki zazna prisotnost glave javljalnika. V kolikor manjka glava, podnožje pošilja centrali signal motnje. Podnožje je lahko tudi adresibilno. Adresibilno podnožje poleg signalov motnje in alarma pošilja tudi naslov javljalnika tako, da alarmna centrala prepozna pri katerem javljalniku se proži alarm ali kje manjka glava javljalnika.

Potrdilo o brezhibnem delovanju

Obvezen dokument s katerim morajo biti opremljeni vsi sistemi za detekcijo plina, kateri so namenjeni zaščiti pred eksplozijo. Ta dokument lahko primerjamo s tehničnim pregledom pri vozilu. (Tehnični pregled daje potrdilo o ustreznosti vozila v času pregleda, vozilo pa je potrebno nato redno vzdrževati!).

ppm

Krajšava za angleško besedno zvezo "Part Per Milion". Kratica pomeni eno miljonino ali v smislu detekcije plina: delec plina na milijon delcev zraka. Razmeje je volumsko.

 

Senzor

Element, ki pretvarja koncentracijo plina v električno napetost. Nahaja se v glavi javljalnika in predstavlja srce plinskega detektorja.