Vzdrževanje detekcije ogljikovega monoksida v garaži


Ogljikov monoksid je izredno nevaren plin in najpogostejši vzrok zastrupitve, vključno s smrtnimi primeri. Avtomobilski motor je potencialno nevaren izvor ogljikovega monoksida, v garažah pa se zato lahko pojavi ogljikov monoksid v nevarnih koncentracijah. Že dolgo so sprejeti standardi, da koncentracija ogljikovega monoksida ne sme presegati nevarne vrednosti, prirejeni za različne prostore glede na čas zadrževanja oseb. Zato je pogoj za izgradnjo in delovanje garaže vgradnja detekcije ogljikovega monoksida in zato v garažah, kjer je prisilno vzdrževanje detekcija ogljikovega monoksida tudi krmili ventilacijo. Detekcija ogljikovega monoksida ima v garažah dvojno funkcijo:

  1. opozarja na povišano koncentracijo ogljikovega monoksida,
  2. vklaplja ventilacijo, da se koncentracija plina zmanjša.

V kolikor garaža nima prisilne ventilacije in je zračena naravno, potem druga funkcija odpade ter je detekcija plina zgolj v funkciji opozarjanja na povišano koncentracijo plina. Naravno prezračevanje garaže še ne pomeni, da detekcija plina ni potrebna, razen če gre za garažo, ki je povsem odprta na vseh štirih stenah in je zagotovljena klima, kot na prostem. Ravno obratno, v garaži, kjer ni prisilnega zračenja, je največkrat opozarjanje na povišano koncentracijo plina še bolj pomembno!

Garaža že ima predvideno detekcijo CO v projektu in v času pridobivanja gradbenega dovoljenja, ali drugače povedano: brez detekcije plina ni možno pridobiti soglasja k gradnji garaže in se tako garaža dobesedno že rodi z detekcijo CO. Detekcija CO je varnostna naprava in kot taka mora biti redno vzdrževana. Eksplicitno definira detekcijo plina in njeno vzdrževanje PRAVILNIK o prezračevanju in klimatizaciji stavb ( Uradni list SRS, št. 34/84 in 29/86, ter Uradni list RS, št. 59/96 in 45/99 ter Uradni list RS št.99/99) katerega je 15. aprila 2002 podpisal tudi takratni minister za zdravje dr. Dušan Keber.

Dovolite, da vas opozorimo na:
  • 7. člen, 1. odstavek in na 9. člen.
  • 20. člen, prvi odstavek, ki pravi: Prezračevalni sistem mora biti opremljen z merilnimi in krmilnimi instrumenti za nadzor in upravljanje njegovih glavnih funkcij delovanja in vzdrževan tako, da izpolnjuje zahteve po tem pravilniku ves čas svojega delovanja.
  • 27. člen, 2. odstavek
  • 30. člen, prvi stavek pravi: Redni pregled prezračevalnih naprav in sistemov je treba izvesti enkrat na leto, če v navodilih za uporabo ni določeno drugače.

Poglavje IV navedenega pravilnika, drugi odstavek določa, da nadzorstvo nad izvajanjem in redne ter izredne preglede iz 30. člena tega pravilnika izvajajo inšpektorji, pristojni za zdravje.

Uporabnik garaže ima ustavno pravico do čistega okolja in ga nikakor ne smemo ogrožati.

Detekcija ogljikovega monoksida je v osnovi kemoelektrična naprava. Pretvornik ogljikovega monoksida v električni signal je občutljiv senzor z relativno majhno življensko dobo in s časom spreminja karakteristiko. Tako lahko vsled nerednega vzdrževanja pride do odpovedi naprave ali do lažnih alarmov. Detekcija ogljikovega monoksida, proizvod ODIS d.o.o. je potrebno najmanj enkrat letno servisirati v tem smislu, da se nastavi občutljivost javljalnikov. Pri tem se po potrebi zamenjajo senzorji in preveri celoten sistem detekcije plina od aktiviranja s plinom do izvršilnih funkcij. ODIS d.o.o. pri tem zamenja eventualno mehansko poškodovane dele, na tri leta pa tudi menjava akumulatorje v centrali, ki sicer zagotavljajo avtonomno delovanje detekcije plina 48 ur po izpadu mrežne napetosti ( zahteva izhaja iz pravilnika o alarmnih napravah ).
V kolikor se pojavljajo v garaži problemi zaradi povišane prašnosti, vlage, mehanskih poškodb in podobno, imamo namenska ohišja za odpravo tovrstnih težav.


Last Update: Feb. 11. 2005                          Copyright ©2005 ODIS.SI 

anblue.gif (10916 bytes)