Šplosno o ogljikovem monoksidu:


Ogljikov monoksid (CO) je plin brez barve in vonja. Njegova gostota je 1.25 kg/m³. Zrak ima gostoto 1.29 kg/m³, kar pomeni, da je za 3% lažji od zraka. Je eden od najbolj strupenih plinov, predvsem pa je brez vonja in barve. Do zastrupitve pride zato, ker se pri vdihavanju veže na rdeče krvne celice namesto kisika. Na ta način prepreči prenos kisika s krvjo do celic organizma. Na hemoglobin se veže 200 krat močneje kot kisik. Najprej prizadene možgane zaradi velike potrebe po kisiku. Nevarnost zastrupitve s CO se povečuje z aktivnostjo osebe, ki vdihava; človek, ki spi porabi do 50 krat manj kisika od tistega, ki se intenzivno giblje. Najpogostejši izvor monoksida je avtomobilski bencinski motor, nastaja pa pri nepopolnem izgorevanju.

Ogljikov monoksid je eksploziven plin pri mešanici z zrakom v koncentracijah od 12.5 do 74 vol%.

Gori z vročim, temno modrim plamenom.

Paziti moramo, da ga ne zamenjamo z ogljikovim dioksidom CO2. Dioksid je za razliko od CO težji od zraka.

Ogljikov dioksid je stalno prisoten v naravi. V kolikor se koncentracija CO2 poveča preko naravne koncentracije je tudi CO2 zelo strupen plin. Večina živi v zmoti, da CO2 izpodrine kisik in da je zato nevaren. To ni res. CO2 je strupen plin!

Za nadaljne razumevanje: pogosto uporabljena enota pri plinih, ki predstavljajo nevarnost ze pri majhnih koncentracijah je ppm.

ppm je krajšava za part per milion, kar pomeni delec plina na milion delov zraka. 1ppm je isto kot 0.0001% (volumenski %) ali razmerje cm³/m³.

Po mednarodnih standardih je najvišja dopustna koncentracija CO v zraku v delovnih prostorih 50 ppm pri 8 urnem vdihavanju.


Last Update: Feb. 1. 2002                          Copyright ©2002 ODIS.SI 

anblue.gif (10916 bytes)